Bugün, uzun süre kalıp çalışıp ev tutacağim Santiago’ya gitmek üzere veda ediyorum Buenos Aires’e.

Ben bu şehre ama en çok da insanlarına aşık oldum. Tanıştığım herkes aşırı yardımsever ve iyi kalpli.

Airbnb aracılığıyla evlerinde kaldığım Jose ve Quincy (https://tr.airbnb.com/users/show/9304877) ile harika vakit geçirdik. Bana otobüs bileti dışında Arjantin’de baya karmaşık bir konu olan döviz bozdurmayla ile ilgili de yardım ettiler. (Blogda uzun uzun anlatacağım) Beraber yemekler yedik dans etmeye gittik evde şarap içip saatlerce sohbet ettik. Bugün bana bir kitap hediye ettiler üstelik. Bir daha geldiğinde yine bizde kal bu sefer bedava diyorlar :)

Bir de buraya gelmeden airbnb’den evini tutma ihtimalim olan Tomas (https://tr.airbnb.com/users/show/782316) var. 2 senede 60 ülke gezmiş bir mimar (http://mochilero2punto0.tumblr.com) ve ben ev ararken odasının müsait olduğunu söylemişti. Diğer evi tuttuğumu söyleyince olsun yine de görüşebiliriz istersen mimarlık ve istanbul hakkında konuşuruz dedi. Onunla ve arkadaşlarıyla da harika vakit geçirdim. Beni Şili’deki mimar arkadaşlarıyla iletişime geçirdiler. Tomas bana Buenos Aires’teki en sevdiği binaları gösterdi ve kendim gezmem için harika tavsiyeler verdi. Birazdan da beni 20 saatlik otobüs yolculuğuma uğurlamak için terminale bırakacak.

Buraya gelmişken Milanesa yemeli, Fernet içmeli, dondurmanın ve dulce de leche’nin tadına bakmalısınız. Steak seviyorsaniz zaten yaşadınız. Bir de bir pazartesi akşamı La Bomba de Tiempo adlı inanılmaz davul gösterisine gidip saçlarınızdan ter damlayıncaya kadar dans etmelisiniz. Mutlaka yerel halkla tanışmalı, Palermo sokaklarını keşfetmeli, japon ve botanik bahçelerde gezinmeli, Recolera mezarlığına göz atmalı, biraz turistik ama San Telmo’yu görmeli, sokakta yaptıkları tango şovunu izlemelisiniz. Sonuç olarak benim gibi şehre aşık olabilirsiniz.

Dün gece Jose ve Quincy ile çok lokal bir büfede Milanesa yerken yaşlı bir amca ile 1 saat koyu bir muhabbete daldık. Tane tane ispanyolcası, genel kültürü tarih ve edebiyat bilgisi ve en çok da samimiyetiyle büyüledi. Buenos Aires kalbimde kocaman bir yere sahip artık.

9 months ago